Introduction

Baty-Khan

Mince-Šperky

Hřbitovní rezidence

Hroby vojáků

Bunkr N205

Opevněný Kiev

Ocelový bunkr

Zatopený bunkr

Kopání na cestě

Dobrej šestiraňák

Jezerní Bunkr

Zjevení Skůtru

Odpatková jáma

Okouzlená láhev

Sofoklova rada

Chuchin

Kopce na kterých sraší

Ivan Kupala

Na Obranné Linii

Zraněný skůtr

Generál Vlasov

Kopání v močále

Útok!

Dělostřelecký Bunkr

Hlavní nález

Šťouchadlo na brambory

Helma z 1935

Pohřby peněz

Das Reich

Prsten s hlavou mrtvých

Bojiště u Korsunu

Sherman

Železný Kříš

Ukrainští Anarchisté

Čarodějnický Sabat

Moje Trofeje

Baby Yar

Lutegská pláž
 

Generál Vlasov

Sovětská propaganda vytvářela obrazy zrádců stejně hojně jako hrdinů a často to byli lidé, kteří si takové jméno nezasloužili.

Jeden důvod, proč jsou bunkry zanedbané a zapomenuté je osobní konflikt mezi Stalinem a tímto mužem na obrázku. Je to Generál Andrey Andreyevich Vlasov, který velel všem Kyjevským opevněným oblastem.

V Sovětských časech jméno Vlasov bylo synonymum pro zrádce. Všichni Vlasovové byli nešťastní lidé, všude museli vysvětlovat, že nejsou příbuzní zrádce Generála Vlasova. Dokonce i na úřadech na úředních listinách dodali vedle svého podpisu-nejsem příbuzný\ná generála Vlasova.

Stále tu není rehabilitovaný. Posoudit, kdo tento muž doopravdy byl, může jen historie. Byl to opravdu talentovaný vojenský vůdce, rebel a muž nápadů.

Vlasov zpozoroval jak miliony umírají pro nic za nic. Jeho zájem osvobodit Sovětský svaz od Stalina byl důležitější než ho bránit proti Hitlerovu útoku. S Německou podporou pozvedl armádu Sovětských zajatců a tisíce disidentů se později připojili k jeho armádě. Sovětský rozsudek byl krutý.

Byl odsouzen k smrti roku 1946

Prohra v Kyjevské obranné linii byla v Sovětské historii připsána Generálu Vlasovovi. To je proč bunkry zůstaly opuštěné a příběhy zapomenuty.

Z mého úhlu pohledu jeho úsilí nebylo porážkou. Němci neprorazili celou linií. Zde Sovětská armáda poprvé v této válce odrazila útok Hitlerovi Bleskové války.

Sovětská armáda se začala stahovat z opevněných oblastí, protože Němci stále postupovali na východ. Vesnice a města padala jedno za druhým a Kyjev se ocitl v nebezpečí dobytí. Stalin nechtěl vojska stáhnout, i když všichni chytří velitelé v Kremlinu ho varovali před katastrofou. Stalin nikdy nevydal rozkaz se stáhnout. Rozhodnutí k ústupu bylo vydáno maršály a bylo vydáno příliš pozdě.

Všichni doufali, že by mohli prorazit cestu, ale jak se kolony techniků, armády a civilistů pohnuly o nějakých 70km východně, padly do pasti zvané "Kyjevské obklíčení" a více než 600.000 lidí bylo zabito nebo zajato.

Tady jsme ve vesnici Boršov.

Sovětská pěchota hodlala překročit řeku Trubeg na tomto místě. Když dorazili, zjistili, že tu není most, který měli všichni ve svých mapách. Byla to topografická chyba. Kolony se zasekly na břehu mokřin a dostaly se pod těžkou palbu.

V této bitvě generálové stáli bok po boku s vojáky ve snaze se probojovat ven z obklíčení. Velitelé celé Sovětské jihozápadní armády Kirponos padli s karabinou v ruce.

Jediný úspěšný útěk z obklíčení vedl Generál Vlasov.

Další stránka