Introduction

Baty-Khan

Mince-Šperky

Hřbitovní rezidence

Hroby vojáků

Bunkr N205

Opevněný Kiev

Ocelový bunkr

Zatopený bunkr

Kopání na cestě

Dobrej šestiraňák

Jezerní Bunkr

Zjevení Skůtru

Odpatková jáma

Okouzlená láhev

Sofoklova rada

Chuchin

Kopce na kterých sraší

Ivan Kupala

Na Obranné Linii

Zraněný skůtr

Generál Vlasov

Kopání v močále

Útok!

Dělostřelecký Bunkr

Hlavní nález

Šťouchadlo na brambory

Helma z 1935

Pohřby peněz

Das Reich

Prsten s hlavou mrtvých

Bojiště u Korsunu

Sherman

Železný Kříš

Ukrainští Anarchisté

Čarodějnický Sabat

Moje Trofeje

Baby Yar

Lutegská pláž
 

Baby Yar

Baby Yar Tohle je moje babička s jejími přáteli. Fotografie je kolem roku 1940. Babička vypadala jako židovka, ale není. Naše rodina jsou Kazanští Tataři.

p32-image1.jpg

Nacisté neměli čas hádat kdo je Žid a kdo Tatar. Kdyby nevstoupila do Rudé Armády, aby mohla zůstat v Kyjevě, mohla skončit s kulkou v hlavě.

Tohle je Rokle staré ženy, nebo Baby Yar v ruštině.

Je to masový hrob pro více než 100 tisíc obětí holocaustu. Všichni byly zastřeleni přesně tady v letech 1941-1943. Tam kde je dnes fotbalové hřiště. Kapacita našeho centrálního stadiónu je méně než 100 tisíc lidí a věřím, že kdyby chlapci znali historii tohoto místa, našli by si jiné místo kde hrát fotbal. Oni jednoduše nevědí.

Nevědí, že jejich oblíbený fotbalový klub Dynamo sem byl poslán v roce 1942. Staré jméno pro Dynamo bylo "Start" a byl to jeden z nejlepších klubů v Sovětském Svazu. Vyhráli několik zápasů proti německým a maďarským klubům a po poražení Flakef, dostali někteří vysoce postavení oficíři zlost a hráči Dynama byli zatčeni a několik posláno na smrt sem do Baby Yar.

Dokud byl Dynamo tým Sovětské policie NKVD mohl být odsouzen k smrti. Ostatní tisíce obětí byli obyčejní židovští lidé, většinou ženy, děti a jejich prarodiče. Nejhorší část Baby Yar tragédie se stala v prvních dnech okupace. Lidé nevěděli co se dá od nacistů očekávat a tisíce židů se shromáždily na ulicích Kyjeva s dokumenty jak jim bylo nařízeno. Mysleli si, že budou registrováni nebo přemístěni a 29. září 1941 vyrazily průvody k Rokli staré ženy....obrovský dav poslouchal hudbu, zatímco malé skupinky byly brány dolů a všichni zastřeleni. Masové zabíjení trvalo 5 dní. Více než 30 tisíc lidí bylo zabito v prvních dvou dnech. Poté 10 tisíc v každém následujícím dni.....

Každý kdo navštívil toto místo a měl čas se pár minut zamyslet, dospěl ke stejným pocitům, začali ztrácet důvěru k lidem.

Další stránka