Introduction

Baty-Khan

Mince-Šperky

Hřbitovní rezidence

Hroby vojáků

Bunkr N205

Opevněný Kiev

Ocelový bunkr

Zatopený bunkr

Kopání na cestě

Dobrej šestiraňák

Jezerní Bunkr

Zjevení Skůtru

Odpatková jáma

Okouzlená láhev

Sofoklova rada

Chuchin

Kopce na kterých sraší

Ivan Kupala

Na Obranné Linii

Zraněný skůtr

Generál Vlasov

Kopání v močále

Útok!

Dělostřelecký Bunkr

Hlavní nález

Šťouchadlo na brambory

Helma z 1935

Pohřby peněz

Das Reich

Prsten s hlavou mrtvých

Bojiště u Korsunu

Sherman

Železný Kříš

Ukrainští Anarchisté

Čarodějnický Sabat

Moje Trofeje

Baby Yar

Lutegská pláž
 
Bitva za osvobození Kyjeva

Fotografie ukazuje veterány oslavující den osvobození města. Každým rokem se jich pikniku zúčastní méně a méně. Brzy nikdo, kdo by mohl pravdivě vylíčit vlastní zkušenosti z války, nebude naživu. Pamatují si jak se bojovalo před atomem, před terorismem, před žoldáctvím. Jsou jen obyčejní stateční vojáci, kteří dělali svou práci každý den po dlouhá čtyři léta bez jakékoli mzdy.

Hlavní překročení přes Dněpr začalo 4. listopadu roku 1943. Jméno Lutegský břeh pochází podle jména vesnice, kde Sovětská armáda poprvé prorazila německou obranou. Bitva se rozlila po 70 km břehu kolem zátoky na sever od Kyjeva. Vojáci přicházeli odevšad.



 

V Bukrinu postavili makety letadel, tanků, děl a jedné noci tajně přeskupili armádu. Připojili se partyzáni z Běloruska, lidé ze všech částí Ruska a centrální Asie, Ukrajinští civilisté, prostě kdokoliv kdo mohl držet zbraň a koho Rudá armáda nabrala po cestě. Bitva u Lutegského břehu byla scéna, kterou město nevidělo od vpádu Mongolů. Tisíce lidí překračovalo řeku na lodích, koních a pytlích slámy. Lidé přicházeli a přicházeli. Němci brzy nemohli takovou lavinu udržet a ustoupili. Fotka je z dioráma v muzeu. Byla to těžká bitva, pouze řeka ví kolik lidí zemřelo, voda byla rudá krví.

Tohle bojiště jsme ztratili. Po válce tu postavili vodní elektrárnu a celé bojiště Lutegu šlo pod vodu. Pouze vrchní části bunkrů z opevněné oblasti vyčuhují nad vodou.

Stalin chtěl za každou cenu osvobodit Kyjev do 7.listopadu a tak se taky stalo. 6. listopadu roku 1943 Němci opustili Kyjev. Velitel německé skupiny "Jih"- Eric Manstein, měl rozsáhlejší plány než vesele zničit Stalinův slavnostní Den revoluce. Němci začali ustupovat na západ a on nalákal Sověty, aby je pronásledovali. Desítky tisíc sovětů to snědlo i s navijákem. Odtrhli se asi na 100 km od zbytku jejich kamarádů a pak Němci zahájili zničující protiútok ve městě Žitomir. Tisíce sovětských tanků bylo zničeno spolu s jejich posádkami. Němci postoupili zpět až k městským zdem Kyjeva, ale nebyli schopni prorazit touto obrannou linií a vzít si město zpět. Proč ne? Na druhé straně byla hlavní Sovětská armáda, zkušená, dobře trénovaná, a lépe zbrojená než roku 1941.

Klikni zde pro válečné fotografie a videa vojenské archeologie.

Autorova stránka