Introduction

Baty-Khan

Mince-Šperky

Hřbitovní rezidence

Hroby vojáků

Bunkr N205

Opevněný Kiev

Ocelový bunkr

Zatopený bunkr

Kopání na cestě

Dobrej šestiraňák

Jezerní Bunkr

Zjevení Skůtru

Odpatková jáma

Okouzlená láhev

Sofoklova rada

Chuchin

Kopce na kterých sraší

Ivan Kupala

Na Obranné Linii

Zraněný skůtr

Generál Vlasov

Kopání v močále

Útok!

Dělostřelecký Bunkr

Hlavní nález

Šťouchadlo na brambory

Helma z 1935

Pohřby peněz

Das Reich

Prsten s hlavou mrtvých

Bojiště u Korsunu

Sherman

Železný Kříš

Ukrainští Anarchisté

Čarodějnický Sabat

Moje Trofeje

Baby Yar

Lutegská pláž
 

Šťouchadlo na brambory

Mnoho bunkrů je ztraceno hluboko v lesích v divočině ve staré obranné linii.

Tohle je náš kamarád - místní nadšenec, historik a expert na bunkry. Bývalý bojový mechanik. Pracoval s výbušninami a ví jak zneškodnit většinu z nich. Jednou jsem ho prosila, aby mne naučil jak zneškodnit starý granát. Řekl: Pyrotechnik může udělat chybu jen jednu a nesmí být amatér. Pyrotechnik může být dobrý nebo mrtvý.

Dole jsou dva v poslední době nalezené německé granáty. M-24 a M-39. Ten poslední typ nazýváme vajíčka. M-24 má originální dřevěnou rukojeť. Není tak těžké jeden najít. Mnoho lidí ve vsi je stále mají. Po válce místní ženy požívali M-24 v kuchyni pro práce jako tlučení másla, šťouchání brambor a podobně.

Oba granáty mají provázek, který musel být vytáhnut, aby explodoval. Tyto německé granáty byly známé pro jejich riziko obsahu kyseliny pikrové. Tohle byl hlavní problém, protože kyselina pikrová a oxid železitý vytvářejí chemickou reakci. Tohle vytvořilo nový element, jenž nazýváme piráti. Jsou nebezpečně nepředvídatelní

Teoreticky takový granát může vybuchnout pouze upuštěním na zem nebo nárazem lopatou. V realitě byla většina lidí vyhozena do vzduchu, když se je snažili rozebrat se zvědavostí co je uvnitř. Já sama tak zvědavá nejsem a nápad položit starou bombu do ohně mě taky neláká. Některé výbušniny jsou více nebezpečné, některé méně ale neexistuje bezpečná výbušnina. Je lepší stát od nich dál.

Tenhle bunkr stál odděleně blízko cesty. Zde Němci prorazili dvě nebo tři obranné linie. Pak už se bojovalo téměř na městských ulicích. Sovětská armáda zahájila protiútok a dobyla bunkr zpět. Později podlehl útoku německých tanků. Od té doby se nachází v troskách.

Ze školy si pamatuji, že v tomto bunkru byli nalezeni voják a důstojník. Důstojník měl pistoli, kterou dostal za odměnu. Podle sériového čísla ji identifikovali, našli důstojníka a později i jeho rodinu, která ho pohřbila jak se sluší a patří.

Každá ze stran ztratila 40.000 lidí na obranné linii. Armády se pohybovaly rychle a mnoho materiálu zůstalo roztroušeno na bojištích. V roce 1980 nebylo nic neobvyklého najít nějakou sponu nebo bajonet na povrchu.

Zajímavý nález- tato růže musí být ze šrapnelu, který prošel hlavou vojáka.

Další stránka